Cień

URAZOM SPORTOWYM MOŻNA ZAPOBIEGAĆ

Podczas uprawiania sportów, wyczynowo lub rekreacyjnie, nietrudno o naciągnięcie mięśni, uszkodzenie więzadeł czy ścięgien. Wszystkim tym urazom może towarzyszyć ból i ograniczenie aktywności. Przed podjęciem zajęć ruchowych powinno się odwiedzić lekarza, który oceni stan naszego zdrowia pod kątem planowanych ćwiczeń. Rozpoczęcie właściwej aktywności ruchowej zawsze powinno być poprzedzone treningiem funkcjonalnym, najlepiej pod opieką trenera.

Niezależnie od tego, czy chcemy jeździć na rolkach, nartach, pływać, biegać lub grać w piłkę, powinniśmy zadbać o wzmocnienie mięśni posturalnych, stabilizujących ciało oraz o poprawę zakresu mobilności stawów obwodowych. Obciążenia treningowe muszą być dostosowane do naszych możliwości. Prawidłowa rozgrzewka, ćwiczenia propriocepcji, wzmacnianie osłabionych grup mięśniowych oraz prawidłowa technika treningu, choć nie stanowią uniwersalnej recepty, mogą pomóc w zabezpieczeniu przed częścią tych urazów.

Ważne jest też przestrzeganie okresu odpoczynku po intensywnym wysiłku oraz unikanie gwałtownych zmian obciążenia treningowego. A wszystko po to, by ruch nie sprawiał bólu i był dla nas przyjemnością.

Zapoznaj się już teraz z treningami video i przygotuj się do sezonu narciarskiego razem z trenerem – mgr Piotrem Lasockim.

 • Video trening 1

  Przygotowanie do sezonu narciarskiego zestaw 1

 • Video trening 2

  Przygotowanie do sezonu narciarskiego zestaw 2

 • Video trening 3

  Przygotowanie do sezonu narciarskiego zestaw 3

 • mgr Piotr Lasocki
 • mgr Piotr Lasocki
  absolwent warszawskiej AWF, magister fizjoterapii, trener personalny, instruktor rekreacji ruchowej (specjalizacja ćwiczenia siłowe).
Powrót do góry strony