Cień

Higiena jamy ustnej

Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej jest prewencją rozwoju stanu zapalnego oraz próchnicy zębów, a więc chroni w przyszłości przed bólem.

Działania profilaktyczne polegające na codziennej domowej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, powinni wykonywać wszyscy pacjenci.

Warto zapytać swojego stomatologa o techniki mycia zębów i stosowania dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej.

Do podstawowych zabiegów w ramach domowej higieny jamy ustnej należą:

  • Szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie za pomocą szczoteczki manualnej lub sonicznej, przez co najmniej 3 minuty lub szczoteczką elektryczną minimum 2 minuty.

Dzieci myją zęby, wykonując ruchy okrężne na mytych powierzchniach. Osoba dorosła powinna myć powierzchnie zębów od strony policzka i języka, wymiatając płytkę bakteryjną od strony dziąsła w kierunku powierzchni żujących zębów. Jedynie powierzchnie żujące można szczotkować ruchem szorującym. Do codziennej higieny dołącza się pastę do zębów z zawartością fluoru o działaniu ochronnym w stosunku do szkliwa. W przypadku istnienia nadwrażliwości lub stanów zapalnych można zastosować specjalistyczną pastę do zębów.

Ustawienie szczoteczki pod kątem 45°Mycie zębów szczoteczką manualnąSzczotkowanie zębów od strony policzkaSzczotkowanie zębów od strony językaSzczotkowanie powierzchni żujących

Technika mycia zębów metodą wymiatania dla dorosłych

Przy szczotkowaniu szczoteczkami elektrycznymi oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnymi należy jedynie przyłożyć szczoteczkę do powierzchni korony i chwilę przytrzymać, nie wolno jej przesuwać po zębach i dziąsłach za wyjątkiem powierzchni żujących koron.

Szczoteczka elektrycznaMycie zębów szczoteczką elektryczną

Szczotkowanie elektryczne

Szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe, które wprawiają w drganie włókna główki, czyniąc proces czyszczenia zębów bardziej precyzyjnym. Wytwarzane przez szczoteczkę fale mają zasięg wykraczający poza długość włókien nawet o kilka milimetrów, co powoduje wprawienie w ruch cząsteczek śliny zmieszanej z pastą do zębów. Powstają mikrobąbelki, które kierowane są głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł dla skutecznego czyszczenia.

Szczoteczka sonicznaMycie zębów szczoteczką soniczną

Szczotkowanie soniczne

  • Płukanie jamy ustnej roztworami o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpróchnicowym i odświeżającym.
  • Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych, co najmniej 1 raz dziennie. Służą do tego nitki i taśmy dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki i irygatory wodne.
Technika nitkowania zębówOczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną

Technika nitkowania

Technika czyszczenia zębów szczoteczką miedzyzębową

Technika czyszczenia szczoteczką międzyzębową

Zastosowanie irygatora Irygacja między szczelinami zębów Irygacja zębów z aparatem ortodontycznym

Irygacje przestrzeni miedzyzębowych

Nieoczyszczone przestrzenie międzyzębowe są częstym punktem wyjścia dla procesu zapalnego i próchnicy zębów.

O skuteczności działań profilaktycznych zapaleń i bólu decydują zabiegi higieniczne przeprowadzane w domu oraz regularne kontrole stanu jamy ustnej wykonywane przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.

Referencje

up

Na podstawie:

Woroń J. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień (43)2/2018; 10–22.

Woroń J. Forum stomatologii praktycznej (50)3/2019; 65–70.

Powrót do góry strony