Cień

FAQ

  • Co zawiera lek Dexak® SL?

    Strzałka w dół

    Substancją czynną jest deksketoprofen (w postaci deksketoprofenu z trometamolem). Każda saszetka zawiera 25 mg deksketoprofenu. To lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

    Dowiedz się więcej o Dexak® SL

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Dexak® SL, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (04.2019).
    ChPL Dexak® SL (04.2019).

  • Jak przechowywać lek Dexak® SL?

    Strzałka w dół

    Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego. Należy pamiętać, aby jak każdy lek przechowywać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym i na saszetce. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Podobnie, jak każdego innego leku, nie należy wyrzucać go do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Zwykle w aptece znajdują się specjalne pojemniki na stare lub niezużyte leki. Takie postępowanie pomoże chronić nasze środowisko.

    Pobierz ulotkę Dexak® SL

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Dexak® SL, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (04.2019).
    ChPL Dexak® SL (04.2019).

  • Czy ból może być szkodliwy?

    Strzałka w dół

    Tak. W niektórych sytuacjach zdarza się, że ciągły, niełagodzony ból wpływa negatywnie na wiele układów, np. układ hormonalny i metaboliczny, układ krążenia, układ pokarmowy i układ odpornościowy.

    Dowiedz się dlaczego boli

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Wells N, Pasero C, McCaffery M. Improving the Quality of Care Through Pain Assessment and Management. In: Hughes RG, editor. Patient Safety and Quality: An Evidence-Based Handbook for Nurses. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US); 2008 Apr. Chapter 17. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2658/.

  • Czy ból trzeba leczyć?

    Strzałka w dół

    Leczenie bólu w odpowiednim czasie jest szczególnie ważne u pacjentów po urazach w celu uniknięcia niepotrzebnego cierpienia. W każdej sytuacji wystąpienia bólu u takich pacjentów należy podjąć szybkie działania zmierzające do jego eliminacji, gdyż udowodniono jego negatywny wpływ na procesy zdrowienia, gojenia ran pooperacyjnych, psychikę oraz jakość ich życia.
    Ból obniża jakość życia, może utrudniać codzienne życie i wpływać na relacje z innymi.
    Reakcje psychologiczne na ból mogą w niektórych przypadkach obejmować lęk i depresję.
    Obecne standardy leczenia bólu wymagają, aby w wielu sytuacjach, zwłaszcza po urazach czy zabiegach operacyjnych, ból był szybko łagodzony i leczony.

    Dowiedz się więcej na temat bólu

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Xia AD, Dickerson SL, Watson A i wsp. Evaluation of pain relief treatment and timelines in emergency care in six European countries and Australia. Open Access Emerg Med. 2019;11:229–240.
    Wells N, Pasero C, McCaffery M. Improving the Quality of Care Through Pain Assessment and Management. In: Hughes RG,editor. Patient Safety and Quality: An Evidence-Based Handbook for Nurses. Rockville (MD): Agency for Healthcare Researchand Quality (US); 2008 Apr. Chapter 17. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2658/ (10.2021).
    https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/bol-w-stomatologii-rola-niesterydowych-lekow-przeciwzapalnych (10.2021).
    Misiołek H., Zajączkowska R., Daszkiewicz A., Woroń J., Dobrogowski J., Wordliczek J., Owczuk R., Postępowanie w bólu pooperacyjnym 2018 – stanowisko Sekcji Znieczulenia Regionalnego i Terapii Bólu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Znieczulenia Regionalnego i Leczenia Bólu, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, Anestezjologia Intensywna Terapia 2018, 50, 3, 175-203.

  • Chyba skręciłam staw skokowy podczas schodzenia po schodach. Czy mogę zastosować lek przeciwbólowy taki jak Dexak® czy Dexak® SL?

    Strzałka w dół

    W przypadku podejrzenia urazu stawu skokowego należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Głównymi celami postępowania terapeutycznego w takiej sytuacji są walka z bólem, obrzękiem oraz ochrona przed kolejnymi urazami. Należy przede wszystkim odciążyć staw i ograniczyć aktywność. Jak najszybciej należy schłodzić uszkodzone miejsce, stosując zimne okłady (nawet z mrożonek) lub zanurzyć na kilka minut stopy w wodzie z kostkami lodu. Wygodne są także termożele. Zimno doskonale działa przeciwbólowo oraz zmniejsza zarówno stan zapalny, jak i obrzęk. Chorą kończynę należy unieść powyżej poziomu serca, co pozwoli na zmniejszenie obrzęku. Następnym krokiem powinno być unieruchomienie stawu skokowego za pomocą bandaża elastycznego i niezwłoczne udanie się do lekarza. Leczenie urazu stawu skokowego może trwać nawet kilka tygodni.
    Nie wolno zaniedbać leczenia, ponieważ dolegliwości mogą stawać się coraz bardziej dokuczliwe, a prawidłowe funkcjonowanie stawu może być utrudnione.
    W walce z bólem pourazowym można zastosować niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), np. lek zawierający deksketoprofen. Działa przeciwbólowo i charakteryzuje się szybkim początkiem działania. Jest to szczególnie istotne w przypadku bólu ostrego, jakim jest ból po urazie.
    Przed zastosowaniem leku zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

    Więcej o urazie stawu skokowego

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Dexak® SL, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (04.2019).
    Dexak®, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (05.2021).
    Nagraba i wsp. Artroskopia i Chirurgia Stawów, 2008;4(3):13-24.
    ChPL Dexak® (05.2021).
    ChPL Dexak® SL (04.2019).

  • Co robić, gdy bolą mięśnie po całodziennej wędrówce po górach? Czy można zastosować lek przeciwbólowy taki jak Dexak® lub Dexak® SL?

    Strzałka w dół

    Jeśli na kilka tygodni przed wyjazdem mięśnie kończyn dolnych nie były regularnie trenowane, to po intensywnym wysiłku fizycznym bez odpowiedniego odpoczynku – mogą pojawić się bóle przeciążeniowe w układzie mięśniowo-szkieletowym. W razie wystąpienia bólu w obrębie mięśni lub stawów można doraźnie zastosować jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W zależności od zawartej w składzie substancji czynnej mogą się one różnić siłą działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego, a także szybkością działania oraz występowaniem działań niepożądanych. Spośród leków z grupy NLPZ w przypadku ostrego bólu można zastosować dostępny bez recepty deksketoprofen. Gdy pomimo leczenia lub kilku dni odpoczynku objawy nie ustąpią, trzeba skonsultować się z lekarzem – być może dolegliwości spowodowane są urazem i wymagają dalszej diagnostyki.

    Przejdź do treningu wzmacniającego

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Dexak® SL, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (04.2019).
    Dexak®, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (05.2021).
    Nagraba i wsp. Artroskopia i Chirurgia Stawów, 2008;4(3):13-24.
    ChPL Dexak® (05.2021).
    ChPL Dexak® SL (04.2019).

  • Co to jest próchnica? Czy próchnica zębów boli? Czy można w takiej sytuacji zastosować lek przeciwbólowy taki jak Dexak® czy Dexak® SL?

    Strzałka w dół

    W każdym przypadku podejrzenia wystąpienia próchnicy należy skontaktować się z lekarzem dentystą. Próchnica ostra pojawia się wtedy, gdy atak bakteryjny oraz procesy rozkładu tkanek twardych zęba (szkliwo, zębina) dominują nad procesami obronnymi ze strony zęba. Proces próchnicy wywoływany jest przez kwasy wytwarzane przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, które uszkadzają strukturę zęba. Płytka nazębna to warstwa, którą tworzą białka znajdujące się w ślinie po przemianie pozostałości słodkich pokarmów w jamie ustnej. Początkowo próchnica jest bezbolesna, ale z postępem choroby może wystąpić stan zapalny miazgi zęba i ból. Ząb zbudowany jest z tkanek twardych (szkliwo, zębina i cement), które otaczają miękką miazgę zęba. W miazdze znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia włókien nerwowych.
    Kiedy dochodzi do rozwoju procesu zapalnego, w miazdze zęba gromadzi się wysięk zapalny, który uciska zakończenia nerwowe wywołując ból. Ból może pojawić się już wtedy, gdy proces próchnicowy znajduje się na granicy szkliwa i zębiny. Wtedy odczuwa się dolegliwości przy spożywaniu zimnych, ciepłych, słodkich pokarmów lub przy szczotkowaniu zębów. Proces próchnicowy, szerzący się głębiej w strukturze zęba, prowadzi nieuchronnie do nasilonego zapalenia miazgi. Z początku jest to proces odwracalny i na tym etapie w redukcji bólu pomagają leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednak z czasem staje się zapaleniem nieodwracalnym. Gdy toczy się proces próchnicowy, konieczne jest leczenie stomatologiczne, by nie dopuścić do zapalenia miazgi.

    Więcej o próchnicy zębów

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Jańczuk Z, Kaczmarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny. PZWL, Warszawa 2015; 229-238
    https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/bol-w-stomatologii-rola-niesterydowych-lekow-przeciwzapalnych (10.2021).
    Woroń J. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień (43)2/2018;10-22.
    Woroń J, Forum stomatologii praktycznej, (50)3/2019;65-70.

  • Jakie są objawy zapalenia miazgi?

    Strzałka w dół

    Proces próchnicowy, szerzący się głębiej w strukturze zęba, prowadzi nieuchronnie do nasilonego zapalenia miazgi. Do zapalenia i martwicy miazgi prowadzić mogą również poważne urazy zęba. W początkowym stadium zapalenia miazgi ból pojawia się w czasie jedzenia (np. słodyczy), picia zimnych napojów. Ból można złagodzić, spożywając coś ciepłego, np. pijąc herbatę. Na początkowym etapie jest to proces odwracalny i na tym etapie w redukcji bólu pomagają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak z czasem staje się zapaleniem nieodwracalnym. Ból pojawia się samoistnie, ma charakter ciągły, ćmiący lub pulsujący. Może nasilać się w nocy, w pozycji leżącej, często jako reakcja na ciepło lub przy gryzieniu. Następny etap choroby to całkowite ustąpienie bólu lub jego znaczne wzmożenie. Pierwszy objaw oznacza zazwyczaj, że miazga zęba uległa martwicy. Choroba ma charakter zapalny, więc mogą pojawić się także objawy ze strony całego ciała – osłabienie, ból głowy czy gorączka.

    Więcej na temat zapalenia miazgi

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/bol-w-stomatologii-rola-niesterydowych-lekow-przeciwzapalnych (10.2021).
    Woroń J. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień (43)2/2018; 10-22.
    Woroń J, Forum stomatologii praktycznej, (50)3/2019; 65-70.

  • Czy wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne są takie same?

    Strzałka w dół

    Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest podobny. Są to leki przeciwbólowe, które z racji specyfiki swojego działania posiadają również potencjał przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. W zależności od zawartej w składzie substancji czynnej NLPZ mogą różnić się siłą działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego, a także szybkością działania oraz występowaniem działań niepożądanych.

    Poznaj lek Dexak® SL

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Bromley L., Brandner., Ból ostry, Medipage, Warszawa 2013:19-23.

  • Dlaczego ból pooperacyjny trzeba leczyć?

    Strzałka w dół

    Ciągły, nieustępujący ból może negatywnie wpływać na dobrostan pacjentów przedłużając okres rekonwalescencji. Leczenie tego rodzaju bólu jest istotne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza, dlatego środowisko medyczne opracowało wytyczne postępowania z bólem pooperacyjnym. Każdy pacjent po zabiegu operacyjnym powinien zostać należycie zaopiekowany w okresie, w którym ból może się pojawiać.

    Dowiedz się więcej o bólu pooperacyjnym

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Misiołek H., Zajączkowska R., Daszkiewicz A., Woroń J., Dobrogowski J., Wordliczek J., Owczuk R., Postępowanie w bólu pooperacyjnym 2018 – stanowisko Sekcji Znieczulenia Regionalnego i Terapii Bólu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskiego Towarzystwa Znieczulenia Regionalnego i Leczenia Bólu, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, Anestezjologia Intensywna Terapia 2018, 50, 3, 175-203.
    Wells N, Pasero C, McCaffery M. Improving the Quality of Care Through Pain Assessment and Management. In: Hughes RG, editor. Patient Safety and Quality: An Evidence-Based Handbook for Nurses. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US); 2008 Apr. Chapter 17. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK2658/ (10.2021).

  • Jak radzić sobie z bólem po wyrwaniu zęba – ósemki? Czy można zastosować Dexak®?

    Strzałka w dół

    Ból po usunięciu zęba związany jest ze śródoperacyjnym uszkodzeniem tkanek, a jego natężenie jest proporcjonalne do rozległości zabiegu operacyjnego, z największym nasileniem w pierwszej i drugiej dobie po zabiegu. W przypadku gdy ból trwa dłużej niż kilka dni lub jest wyjątkowo silny, a także w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem dentystą. Podstawowymi celami postępowania przeciwbólowego jest wyeliminowanie niepotrzebnego cierpienia, zapewnienie komfortu oraz ułatwienie zdrowienia.

    Zgodnie z ulotką informacyjną dla pacjenta, Dexak® i Dexak® SL może być stosowany we wskazaniu związanym z bólem zęba. Zalecane dawkowanie dla osób dorosłych to 25 mg deksketoprofenu (1 tabletka lub 1 saszetka) co 8 godzin. Nie należy stosować całkowitej dawki dobowej większej niż 75 mg. Aby zmniejszyć obrzęk, warto też po zabiegu zastosować zimny okład i przez kilka dni prowadzić oszczędny tryb życia.

    Więcej o bólu po ekstrakcji zęba

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Dexak® SL, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (04.2019).
    Dexak®, Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta (05.2021).
    Pasternak M, Woroń J, Ból 2020, Tom 21, Nr 1, s. 47–52, DOI: 10.5604/01.3001.0014.3422.
    https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/bol-w-stomatologii-rola-niesterydowych-lekow-przeciwzapalnych (10.2021).

  • Jakie są objawy stanu zapalnego?

    Strzałka w dół

    Objawy zapalenia to:
    • ból,
    • uczucie ciepła lub gorąca w obszarze dotkniętym zapaleniem,
    • zaczerwienienie skóry w dotkniętym obszarze,
    • obrzęk,
    • utrata/zaburzenie funkcji.
    Przykładem bólu związanego ze stanem zapalnym może być pourazowy ból mięśniowo-szkieletowy. Leczenie bólu mięśniowo-szkieletowego powinno koncentrować się na ograniczeniu procesu zapalnego w uszkodzonych tkankach.

    Dowiedz się więcej o stanie zapalnym

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Ból – podręcznik dla terapeutów, Strong G., Unruh A. i wsp. DB Publishing, Warszawa 2002:163, 338-342.
    Malec -Milewska M., Woroń J., Kompendium leczenia bólu, Medical Education Oficyna Wydawnicza, Warszawa 2017;173-4.
    Wordliczek J., Dobrogowski J. Leczenie bólu ,Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011;1-8.

  • Czy ból zęba może być spowodowany nadwrażliwością zębów?

    Strzałka w dół

    Dolegliwości bólowe mogą pojawić się przy spożywaniu zimnych, ciepłych, słodkich pokarmów lub przy szczotkowaniu zębów, również w wyniku procesu ścierania szkliwa lub cementu, co prowadzi do powstania nadwrażliwości. Należy skonsultować się z lekarzem dentystą w sytuacji wystąpienia tego rodzaju bólu.

    Więcej o nadwrażliwości zębów

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/bol-w-stomatologii-rola-niesterydowych-lekow-przeciwzapalnych (10.2021).
    Woroń J. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień (43)2/2018; 10-22.
    Woroń J, Forum stomatologii praktycznej, (50)3/2019; 65-70.

  • Ból pooperacyjny – jak długo trwa?

    Strzałka w dół

    W okresie okołooperacyjnym u blisko 79% pacjentów operowanych w trybie hospitalizacji oraz 71% chorych operowanych w trybie ambulatoryjnym (tzw. chirurgia jednego dnia) notowano pooperacyjny ból o nasileniu umiarkowanym, silnym lub ekstremalnym. Ból pooperacyjny jest wywołany przez śródoperacyjne uszkodzenie tkanek/narządów, a jego nasilenie i zasięg są z reguły proporcjonalne do rozległości zabiegu operacyjnego.
    Pojawia się wtedy, gdy przestaje działać śródoperacyjna analgezja, a jego źródłem są uszkodzone tkanki powierzchowne (skóra, tkanka podskórna, błony śluzowe), jak również struktury położone głębiej (mięśnie, powięzie, więzadła, okostna).

    Ból pooperacyjny jest samoograniczający, największe nasilenie ma w 1. i 2. dobie pooperacyjnej, znacznie mniejsze w 3. i 4. dobie po zabiegu. W istotny sposób na stopień odczuwania bólu przez chorego wpływa zarówno lokalizacja zabiegu, jego rozległość, stopień uszkodzenia tkanek, kierunek cięcia skórnego, jak i stosowanie w okresie okołooperacyjnym określonych metod i technik analgezji.
    Prawidłowe postępowanie przeciwbólowe w okresie okołooperacyjnym jest fundamentalnym prawem każdego pacjenta. Dlatego też przed operacją lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem. Omawia z chorym sposoby, przy pomocy których będzie mierzone nasilenie bólu. Ustala plan postępowania przeciwbólowego, które będzie u niego zastosowane. W kolejnych dobach po operacji modyfikowane jest postępowanie przeciwbólowe w oparciu o ocenę natężenia bólu jaki zgłasza pacjent.

    Dowiedz się więcej o leku Dexak®

    REFERENCJE

    Strzałka w górę

    Wordliczek J i wsp. Polski Przegląd Chirurgiczny; 2019:91(1)47-68.

  • Co robić, aby zapobiec bólowi krzyża ?

    Strzałka w dół

    O swój kręgosłup trzeba dbać każdego dnia. Aby zapobiec bólowi krzyża lub zmniejszyć ryzyko jego nawrotu, należy dbać o kondycję fizyczną i prawidłową postawę ciała. Korzystne są ćwiczenia ogólnie usprawniające (np. pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz) wykonywane przez co najmniej 30 minut, minimum 3 razy w tygodniu, ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha. Należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami i stopniowe „schładzanie” mięśni po ich zakończeniu. Zadbaj o prawidłową masę ciała, pozbądź się nadwagi.
    W razie konieczności spędzenia dłuższego czasu w pozycji siedzącej podkładaj poduszkę pod kręgosłup lędźwiowy lub korzystaj ze specjalnego fotela, rób sobie przerwy na rozruszanie się. Nie dźwigaj ciężkich przedmiotów, naucz się prawidłowej techniki podnoszenia (nie pochylaj się nad podnoszonym przedmiotem, tylko przykucnij, a wstając używaj mięśni nóg i brzucha, trzymaj proste plecy). Śpij na średnio twardym materacu, najlepiej na boku, chociaż lekarz lub rehabilitant może dobrać indywidualną pozycję do odpoczynku i snu. Noś wygodne buty na niskim obcasie, w razie potrzeby stosuj wkładki korygujące płaskostopie. Dbaj o właściwą dietę i dostarczaj kościom odpowiednią ilość wapnia oraz witaminy D. Nie stanowi to uniwersalnej recepty, ale może być pomocne i skuteczne w programach profilaktyki bólu kręgosłupa.

    Więcej o profilaktyce kręgosłupa

    REFERENCJE

    Strzałka w górę
Powrót do góry strony