Cień

Zapalenie miazgi

Proces próchnicowy, szerzący się głębiej w strukturze zęba, prowadzi nieuchronnie do nasilonego zapalenia miazgi. Z początku jest to proces odwracalny i na tym etapie w redukcji bólu pomagają leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak z czasem staje się zapaleniem nieodwracalnym.

Do zapalenia i martwicy miazgi prowadzić mogą również poważne urazy zęba.

Zapalenie miazgi w strukturze zęba

Ból umiarkowany, krótki i samoistny, wskazuje na zapalenie miazgi i świeży proces chorobowy, ale jeśli ból występował już w przeszłości i nawrócił, może świadczyć o zaostrzeniu niewyleczonej wcześniej choroby. Przyjęcie leku przeciwbólowego chwilowo złagodzi dolegliwości, ale proces zapalny wynikający z obecności ogniska próchnicy będzie się toczył. Należy udać się do stomatologa.

Silne, długie, ciągłe, pulsujące i ćmiące bóle mogą świadczyć o nasilonym procesie zapalnym miazgi zęba wymagającym leczenia kanałowego. Niektóre czynniki mogą również prowokować ból.

W przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi, ból może promieniować do sąsiednich okolic:

  • w szczęce może być odczuwany w całym łuku zębowym, w okolicy skroni i oka,
  • w żuchwie może być odczuwany w całym dolnym łuku zębowym, w okolicy ucha, szyi i potylicy.

W każdym przypadku zapalenia miazgi, niezbędne jest leczenie stomatologiczne w celu trwałego wyeliminowania zakażenia, zapalenia i bólu.

Gdy dochodzi do martwicy miazgi z początku ból ustępuje, ale proces zapalny szybko obejmuje okolicę przywierzchołkową. Ząb zdaje się wówczas być za duży, wystawać z zębodołu i jest wrażliwy na nagryzanie i opukiwanie. Leki przeciwbólowe łagodzą dolegliwości, zwłaszcza gdy zastosowany lek wykazuje aktywność przeciwbólową łącznie z przeciwzapalną, jednak sytuacja wymaga szybkiej wizyty u stomatologa z powodu rozwijającego się zapalenia w tkankach okołowierzchołkowych zęba (w kości) i możliwości dalszego rozwoju zmiany okołowierzchołkowej lub ropnia (ryzyko rozprzestrzeniania się zakażonej treści na sąsiednie okolice).

Referencje

up

Na podstawie:

Woroń J. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień (43)2/2018; 10–22.

Woroń J. Forum stomatologii praktycznej (50)3/2019; 65–70.

Powrót do góry strony