Właściwe dbanie o higienę jamy ustnej jest prewencją rozwoju stanu zapalnego oraz próchnicy zębów, a więc chroni w przyszłości przed bólem.
Działania profilaktyczne polegające na codziennej domowej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, powinni wykonywać wszyscy pacjenci.
Warto zapytać swojego stomatologa o techniki mycia zębów i stosowania dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej.
Dzieci myją zęby, wykonując ruchy okrężne na mytych powierzchniach. Osoba dorosła powinna myć powierzchnie zębów od strony policzka i języka, wymiatając płytkę bakteryjną od strony dziąsła w kierunku powierzchni żujących zębów. Jedynie powierzchnie żujące można szczotkować ruchem szorującym. Do codziennej higieny dołącza się pastę do zębów z zawartością fluoru o działaniu ochronnym w stosunku do szkliwa. W przypadku istnienia nadwrażliwości lub stanów zapalnych można zastosować specjalistyczną pastę do zębów.
Technika mycia zębów metodą wymiatania dla dorosłych
Przy szczotkowaniu szczoteczkami elektrycznymi oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnymi należy jedynie przyłożyć szczoteczkę do powierzchni korony i chwilę przytrzymać, nie wolno jej przesuwać po zębach i dziąsłach za wyjątkiem powierzchni żujących koron.
Szczotkowanie elektryczne
Szczoteczki soniczne emitują fale dźwiękowe, które wprawiają w drganie włókna główki, czyniąc proces czyszczenia zębów bardziej precyzyjnym. Wytwarzane przez szczoteczkę fale mają zasięg wykraczający poza długość włókien nawet o kilka milimetrów, co powoduje wprawienie w ruch cząsteczek śliny zmieszanej z pastą do zębów. Powstają mikrobąbelki, które kierowane są głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł dla skutecznego czyszczenia.
Szczotkowanie soniczne
Technika nitkowania
Technika czyszczenia szczoteczką międzyzębową
Irygacje przestrzeni miedzyzębowych
Nieoczyszczone przestrzenie międzyzębowe są częstym punktem wyjścia dla procesu zapalnego i próchnicy zębów.
O skuteczności działań profilaktycznych zapaleń i bólu decydują zabiegi higieniczne przeprowadzane w domu oraz regularne kontrole stanu jamy ustnej wykonywane przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.
Na podstawie:
Woroń J. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień (43)2/2018; 10–22.
Woroń J. Forum stomatologii praktycznej (50)3/2019; 65–70.